Яжте натурална прясна храна
Храната, която присъства масово в менюто ни, е преработена и включва атерогенни вещества (водещи до атеросклероза), като рафинирани въглехидрати, консерванти и други химикали. При преминаването си през храносмилателната система храната се разгражда на много съединения, ензими и микроби. Храносмилателният ни тракт е населен от между 300 и 1000 вида бактерии, които влияят на храносмилането, както и на имунитета, тъй като две трети от имунната система е в червата. Култивирайте здравословни чревни бактерии, като консумирате пресни, натурални храни и избягвате преработените. Яжте ферментирали храни, като киселото мляко, за да подхранвате здравословни чревни бактерии: това е много важно за предпазване от болести, включително и от сърдечни заболявания.
Ако не се грижим за чревните си бактерии, рискуваме да застрашим здравето си, дори и да се храним с качествени храни.
Например червеното месо само по себе си не е опасно за здравето ни (както много хора го обвиняват), но ако бъде преработено от вредни чревни бактерии – може да ни навреди. То съдържа L-карнитин, нутриент, който се прозвежда естествено от тялото и е здравословен, но когато се преобразува във веществото триметаламин еноксид – процес, който е възможен, ако бъде преработен от вредни чревни бактерии – може да стане опасен за здравето. При подходяща чревна среда, червеното месо не е опасно. Много изследвания демонстрират, че карнитинът, който се съдържа в него, помага да се съпротивляваме по-успешно срещу сърдечно-съдовите заболявания. Освен това, изследване върху повече от 1 200 000 души установява, че консумацията на колбаси, а не на червено месо, се свързва с увеличените случаи на сърдечни заболявания и диабет.
Ще поддържате храносмилателната си среда зрава и посредством консумацията на богати на фибри храни, като бобови и семена.
Храните с високо съдържание на фибри извличат токсини от храносмилателния тракт и така предотвратяват абсорбирането им от чревната лигавица и разрушаването й от тях.
Избягвайте бяло брашно, захар и олио.
Установено е, че консумацията им води до доминиране на нездравословните чревни бактерии, както и до различни хронични заболявания.
Пълнозърнести храни
Многократно е доказано, че консумацията на пълнозърнести храни и особено замяната на преработени зърнени храни (баници, готови закуски, вафли, кроасани и др.) с пълнозърнести, подобрява сърдечното здраве.
Зърното е хранително в естествената си форма, а не преработено (при преработка на зърното се отстраняват всичките му пластове освен средния, който е нешестен) затова е разумно да избираме зърнени храни, съдържащи 100% от първоначалното зърно – трици, ендосперм и зародиш. Когато купувате пълнозърнести храни, гледайте етикета и търсете думата „пълнозърнест“ – тя би трябвало да е част от първата съставка (пълнозърнеста пшеница, пълнозърнеста ръж). Не бъркайте пълнозърнести с термини като „многозърнест“, „трици“, „натрошена пшеница“ и т.н. Тези типове зърнени храни са рафинирани и не съдържат пълния набор от нутриенти на цялото зърно.
Въвеждането на пълнозърнести храни в менюто става лесно, а и те се предлагат в голямо разнообразие. Не се притеснявайте, че ще трябва да ядете само кафяв ориз и пълнозърнест хляб. Ето няколко пълнозърнести храни, които можете да опитате и да сте сигурни, че помагате на сърцето си:
- Амарант
- Ечемик – ечемикът е особено богат на витамините B и E, антиоксиданти и бета-глюкан. Доказано е, че бета-глюканът намалява риска от сърдечно-съдови болести.
- Овес – овесът е естествен източник на омега-3 мастни киселини, фолат, калий, фибри. Изследванията сочат, че консумацията му два пъти седмично намалява нивото на LDL (лошия холестерол).
- Елда
- Булгур
- Ленено семе
- Просо
- Киноа – киноата е богата на витамин Е и желязо. Тя не само допринася за редуциране риска от сърдечно-съдови заболявания, но и се свързва с по-малък риск от затлъстяване и диабет.
Храни, богати на флавоноиди
Флавоноидите са голямо семейство химически вещества на растителна основа и се съдържат в определени плодове и зеленчуци. Те са демонстрирали огромна гама от ползи и ефекти, включително най-значимите за сърдечното здраве процеси: потискане на възпаленията, успокояване на ендотелното слепване в кръвоносните съдове и подпомагане отпускането на кръвоносните съдове. Флавоноидите се делят на на два подкласа – флавоноли и флаваноли, като типичните им предтсвители можете да видите по-долу:
Храни, богати на флаваноли:
- Какао
- Грозде
- Ягоди
- Малини
- Боровинки
- Череши
- Зелен лук
- Броколи
- Ябълки
- Сини сливи
- Боровинки
- Нар