Антиоксиданти
Тъй като окисляването на заседналия в кръвоносните съдове LDL е в основата на атеросклерозата, антиоксидантите са от особено значение за сърдечното здраве. Изследователите са разработили концепция, наречена „общ антиоксидантен капацитет“, представляваща сбора от различните антиоксидантни свойства на храните, които ядем. Знанията, с които разполага науката в момента, поставят следните храни на първите места в поставената по-долу таблица:
Храни с висок общ антиоксидантен капацитет:
Грозде
Касис
Ягоди
Черни боровинки
Сини боровинки
Годжи бери
Червени боровинки
Артишок
Пиперки
Соанак
Червено цвекло
Гъби
Брюкселско зеле
Броколи
Нар
Сини сливи
Маслини
Портокали
Череши
Ананас
Киви
Лимони
Еспресо
Кафе
Сок от нар
Зелен чай
Черен чай
Червено вино
Гроздов сок
Сок от сини сливи
Други храни, които са богати на антиоксиданти, са орехи, пекан и слънчогледови семки, както и много билки и подправки и много сушени плодове и зеленчуци.
Ядки и семена
Изяждайте няколко ядки дневно като „лекарство“ срещу сърдечносъдови заболявания. Ядите са богати на фибри и мноненаситени мазнини, за които е известно, че противодействат на сърдечните заболявания. Ядките са пълни и с различни антиоксиданти, включително витамин Е, селен и елагова киселина (особено орехите), които могат да предпазят артериите от опустошенията на холестерола. Тъй като ядките са и с високо съдържание на мазнини, достатъчно е да хапвате по 30-60 г дневно (в зависимост от теглото ви), за да си набавяте полезните вещества от тях.
Според мащабно изследване, консумацията на 140 г ядки всяка седмица намалява риска от инфаркт с около 35%.* Друго изследване показва, че хората, които консумират около 30 г ядки всеки ден, са изложени на по-малък риск да развият сърдечни заболявания. Орехите имат противовъзпалително действие и понижават кръвното налягане и холестерола. Шамфъстъкът и бадемите също влизат в списъка на храните предпазващи ни от сърдечно-съдови заболявания.
Хранете се като народите от средиземноморието
Средиземноморската диета има доказано благоприятен ефект върху здравето, а хората, които живеят в областите около Средиземно море, особено в Гърция, Италия, Испания и южна Франция страдат два пъти по-малко от сърдечни заболявания, отколкото Америкаците например. Препоръчките за храненето, които можем да взаимстваме от средиземноморската диета са следните:
- Яжте зехтин: мазнината, която спасява сърцето – мононенаситената мазнина, която преобладава в зехтина е благоприятна за артериите. Тя намалява вредния холестерол, но не и полезния и има антиоксидантна функция. Най-добър е натуралният, студено пресован чист зехтин.
- Използвайте силата на зеленчуците, за да попречите на сърдечните инфаркти – зеленчуковите каротини и други антиоксиданти в плодовете и зеленчуците помагат за запзване на артериите незадръстени и здрави.
- Включете риба в менюто си два пъти седмично.
- Яжте повече пълнозърнести храни и фасул
Опитвайте се да включвате всяка от изброените храни в менюто си. Балансираният хранителен режим е най-лесният начин да се предпазим от сърдечносъдови заболявания. Няма нужда да изпадате в крайности, достатъчно е да избягвате преработените храни, бялото брашно, захарта и олиото и да се насладите на качествената и прясна храна. Не можем да се предпазим от всички болести, но контролът върху заболяванията свързани с нездравословната диета, е изцяло в наши ръце.