Връзка между храната и сърдечносъдовите болести

melon-1537284_640

Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. Проблемът е особено актуален за нашата страна, като данните сочат, че в България на всеки 3 човека 2 умират от сърдечно-съдови заболявания (миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност). Водещо е значението на атеросклерозата като основна причина за тяхната поява, развитие и настъпващи усложнения.

Рискови фактори

Медицинската наука разполага с ясни познания за рисковите фактори, чиято съвкупност води до поява и ускорено развитие на атеросклеротичния процес. Те могат да бъдат разглеждани като такива, които могат да се контролират и такива, каквито не могат да бъдат контролирани.

Рискови фактори, които не могат да се контролират са възраст, пол, наличие на роднини със сърдечно-съдови заболявания.

Рискови фактори, които могат да бъдат контролирани:

  • Високо кръвно налягане
  • Висок холестерол
  • Захарен диабет
  • Тютюнопушене
  • Затлъстяване
  • Обездвижване

Всички рискови фактори, които могат да бъдат контролирани са свързани с начина ни на хранене, с изключение единствено на обездвижването и тютюнопушенето.

Гените и полът донякъде си казват думата за развитието на атеросклероза. Същото се отнася и за начина на живот – пушенето, преумората, стрeсът и ниската физическа активност.

Но дори когато учените елиминират всички тези фактори, на преден план винаги излиза режимът на хранене като жизненоважен елемент, влияещ на това дали артериите ви ще се запушат или сърцето ще се предаде.

Да се спре задълбочаването на болестта на артериите – а тя неизменно се влошава с възрастта – е най-важно за предотвратяване на инфарктите и инсултите.

Дори и да сте се хранили неразумно в по млада възраст, дори и вече да сте имали проблеми със сърцето, новите доказателства показват, че ако промените начина си на хранене сега, можете да предотвратите бъдеща сърдечна катастрофа и дори да спрете и да заличите следите от увреждания на артериите и да им помогнете да се възстановят напълно. Не е нито много рано, нито много късно.

Как става запушването на артериите и как храната може да спре този процес

Когато се родите, вашите артерии са чисти, отворени и еластични. Но още в ранна детска възраст започва процесът на запушване на артериите, известен като атеросклероза или болест на коронарните артерии. В слоя на клетките, които изграждат стените на артериите, и под него се появяват мазни ивици. Постепенно те се трансформират в наслагвания или плаки от мазна тъкан, която се натрупва в отворите на артериите и частично пречи на кръвния поток. Ако някоя от тези плаки се откъсне, това може да постави началото на образуване на съсиреци. Ако съсирекът стане достатъчно голям, той може да блокира кръвния поток и да доведе до сърдечен пристъп. Намаленият кръвен поток може да даде началото и на анормални сърдечни ритми – тахикардия или фибрилация, причиняващи понякога внезапна смърт. Ако пък кръвоносен съд, който отива към мозъка, се затвори или разкъса, тогава получавате инсулт.

Колко бързо и до каква степен ще се запушат вашите артерии се определя най-вече от храните, които консумирате. Правилният начин на хранене може да помогне съдовете да се поддържат отворени, без опасни съсиреци и достатъчно гъвкави, за да служат като здравословни канали за кръвния поток.

Храната прави това като се бори с натрупването на холестерола и другите кръвни мазнини, и най-вече като влияе върху факторите, водещи до кръвни съсиреци.

Начинът на хранене е един от основните рискови фактори за развитие на сърдечносъдови заболявания. В същото време той е изцяло под ваш контрол. Не рискувайте здравето си – започнете да се храните правилно.

 

Информация за твоето здраве директно в твоята поща

Print your tickets